Úprimná odpoveď na cynickú otázku....

Autor: Lucia Stasselova | 18.12.2014 o 13:15 | (upravené 18.12.2014 o 14:35) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  2303x

Rado Ondřejíček sa pýta, prečo si pýtame... Pred týždňom sme spustili fundraisingovú kampaň na všeobecnú podporu Saleziánov dona Bosca na Slovensku. Rado Ondřejíček na facebooku reagoval: Prečo cirkevná organizácia naťahuje ruku k štátu, keď má za sebou bohatú cirkev disponujúcu vlastným majetkom a tiež je priamo napojená na štátne príspevky? to chcete povedať, že 30k eur by sa nenašlo v cirkevných zdrojoch?“

Skúsim po poriadku a možno pre niekoho trochu obšírne. Spokojne preskočte až nakoniec...

Kto sú Saleziáni don Bosca na Slovensku (SDB) a čo tu robia?

Saleziánska rodina sa zrodila pred dvoma storočiami v Turíne. Tam sa narodil jeden z najväčších svätcov našich čias, svätý Ján Bosco. Celý život pracoval pre mladých ľudí potulujúcich sa bezprizorne na ulici. Jeho láska pre túto službu bola podnikavá, vynachádzavá a do krajnosti obetavá. Boscovou zásadou bolo: Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte, len nehrešte – v jazyku dneška - nerobte zle, neubližujte nikomu, ani sebe. Zriaďoval pre chlapcov domy, základné a odborné školy s dielňami. Jeho preventívny pedagogický prístup udivoval, strhával, inšpiroval nielen v Taliansku, ale v celej Európe i Latinskej Amerike. Vedelo sa o ňom aj na Slovensku. Jeho popularitu v tej dobe môžme prirovnať k popularite ktorejkoľvek rockovej hviezdy dnes, ktorá oslovuje mládež. V roku 1923/24 už bolo v Taliansku osemdesiat chlapcov – mladých mužov zo Slovenska, ktorí ho nasledovali. Bola len otázka času, kedy sa presunú na Slovensko. Organizovali sa dobrovoľné zbierky na založenie prvého saleziánskeho diela na Slovensku. Prvý saleziánsky dom bol otvorený v Šaštíne, tu Saleziáni začali svoju činnosť.

Saleziáni sú prítomní vždy len tam, kde im to biskup umožní. Svojho hlavného predstaveného však majú priamo v Ríme a tak ako ostatné rehole, vykonávajú svoje poslanie v súlade s kresťanským posolstvom – v ich prípade to je práca s mladými, opustenými a chudobnými

   Dnes má slovenská provincia SDB 212 spolubratov, ktorí pôsobia v 29 komunitách – najmä vo veľkých mestách Slovenska, tiež v dvoch rómskych komunitách, v dvoch komunitách v Rusku a v jednej v Azerbajdžane. Početne je najväčšou rehoľou na Slovensku.

Po nástupe komunistickej moci, bolo saleziánske hnutie na území Československa zakázané, časť saleziánov pokračovala v podzemných štruktúrach. Po roku 1989 sa obnovila jej činnosť, dnes má Slovenská provincia 212 spolubratov, ktorí pôsobia v 29 komunitách – najmä vo veľkých mestách Slovenska, tiež v dvoch komunitách v Rusku a v jednej v Azerbajdžane. Je najväčšou rehoľou na Slovensku. Saleziáni formovali známe osobnosti, za všetkých spomeňme Titusa Zemana, hrdinsky bojujúceho proti agresii voči duchovným pri nástupe komunizmu (práve prebieha proces jeho blahorečenia), alebo Antona Srholca, ktorý sa venuje bezdomovcom v Bratislave. Saleziánom bol aj Jozef Heriban – biblista svetového formátu.

Ako vychovávatelia a pedagógovia sa saleziáni venujú práci s mladými v strediskách, farnostiach, na misiách, na školách a internátoch, či v ústave pre mladistvých. Na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach.

 

Z čoho sú Saleziáni don Bosca na Slovensku financovaní?

Rehoľa SDB od štátu dostáva príspevok na mzdu vysvätených kňazov (nie bratov rehoľníkov). Dnes má rehoľa saleziánov 140 kňazov, na hlavu tento príspevok predstavuje 499,88 € mesačne v hrubom. Všetky ostatné náklady na chod a službu rehole sa snažia saleziáni pokryť z vlastných zdrojov a z darov. Vlastné zdroje pochádzajú z prenájmu budov.

     Z 212 bratov, ktorí sú zasvätení,  je 140 kňazov, od  štátu poberajú na jedného kňaza príspevok v 499,88 € v hrubom mesačne.

Saleziáni nemajú vo vlastníctve žiadne pamiatkové budovy, veľká časť je obsadená bratmi alebo je určená na aktivity súvisiacimi s napĺňaním poslania – teda aktivity mladých ľudí. Len malá časť objektov je určená na prenájom. Saleziáni vlastnia dve školy, ktoré aj prevádzkujú – jedna je ZŠ na Poštárke v Bardejove – pre deti z čisto rómskeho prostredia a druhá v Žiline – skvelá Stredná odborná škola, ktorá ponúka možnosť štúdia v odboroch elektrikár, karosár, lakovník ale aj grafik digitálnych médií. Príspevok od štátu na jedného žiaka sa riadi príslušnými zákonmi.

Okrem toho saleziáni pravidelne predkladajú projekty a žiadajú grantovú podporu od mnohých zahraničných aj domácich organizácií, fondov a nadácií ako aj vládnych inštitúcií v rámci vyhlásených tém, ktoré sa dotýkajú ich poslania - práca s mladými, menšinami, rodinami, sociálne odkázanými. Niekedy sú úspešní, niekedy menej.

 

Prečo môžu Saleziáni don Bosca na Slovensku žiadať finančné prostriedky a robiť zbierku na svoju činnosť tak ako iné organizácie?

Základným výchovným prístupom Saleziánov je predchádzať, nie dodatočne liečiť, stíhať a trestať. Vychovávateľ sa snaží predísť vzniku negatívnych skúseností, ktoré by mladého človeka zbavovali energie alebo ho prinútili k dlhodobému úsiliu o nápravu. Vychovávateľ, alebo animátor sa stávajú priateľom mladých. Svojím individuálnym prístupom im pomáha objaviť ich hodnotu a schopnosti. Pomáha im študovať, pracovať a brať na seba zodpovednosť za svoje životné rozhodnutia. Vytvára podmienky a predpoklady pre ich rast a sebarealizáciu.

Tento prístup uplatňujú vo všetkých svojich strediskách a ich výsledky sú také lákavé, že žiadosť, aby saleziáni prišli do ďalších a ďalších miest presahujú ich možnosti.

Aktuálne prieskumy upozorňujú na to, že pod hranicou chudoby žije na Slovensku 11% detí. Nerovnosť medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva je podľa autorov štúdie brzdou hospodárskeho rozvoja, pričom hlavnú úlohu zohráva vzdelávanie. Chudobnejší ľudia spravidla nemajú na to, aby doň investovali alebo umožnili kvalitné vzdelanie svojim deťom, čím sa slabé sociálne postavenie prakticky „dedí“. Vymaniť sa z tohto začarovaného kruhu je potom ťažké. Iba systematická práca s tými najchudobnejšími dáva aspoň niektorým šancu. Saleziáni im ju dávjú.

            Aktuálne prieskumy upozorňujú na to, že pod hranicou chudoby žije na Slovensku 11% detí. Chudobnejší ľudia spravidla nemajú na to, aby doň investovali alebo umožnili kvalitné vzdelanie svojim deťom, čím sa slabé sociálne postavenie prakticky „dedí“.

Iné prieskumy poukazujú na nárast agresivity a osamelosti medzi deťmi. Saleziánsky prístup je odpoveďou na potreby doby - skúsenosti potvrdzujú, že saleziánska práca nie je len sociálna práca, ale je to práca celostná, ktorá zabezpečí vyvážený osobnostný rast mladého človeka v oblasti telesnej, duševnej aj duchovnej. Univerzálne ľudské hodnoty sú základným predpokladom, aby bola práca s ohrozeným mladým človekom alebo celými rodinami účinná. Vplyv preventívneho prístupu je hlboký a dlhodobý, mení mladých k lepšiemu.

Naša zbierková kampaň www.salezianimladym.sk chce poukázať na dlhodobé pozitívne výsledky saleziánskej práce v mnohých komunitách na Slovensku, veľakrát sú to tie najťažšie. Ich prítomnosť dáva mnohým ľuďom, najmä mladým, istotu, že ich život napriek ťažkostiam má zmysel a perspektívu. A tiež sa pochváliť, že tu s nami žije množstvo ľudí, ktorí sa k realizácii saleziánskej misie pridajú, pretože veria, že to má zmysel.

     Saleziáni don Bosca majú rovnaké právo uchádzať sa finančné prostriedky z dotačných mechanizmov štátu ako aj o dary od jednotlivcov ako akákoľvek iná organizácia.

Rado Ondřejíček s touto perspektívou nemusí súhlasiť, nemusí ani rozumieť tomu, prečo by mal štát, ktorý financuje aj on zo svojich daní, platiť aktivity saleziánov. Saleziáni však ponúkajú množstvu mladých ľudí perspektívu, ktorá im umožňuje žiť  plnohodnotný, nezakomplexovaný a zmysluplný život napriek tomu, že sa štát o nich nezaujíma. A to je dobre pre nás všetkých vrátane Rada Ondřejíčka.

Pokiaľ platí dohoda, že štát vyberá dane a potom ich prerozdeľuje v prospech nás všetkých, majú Saleziáni don Bosca rovnaké právo uchádzať sa finančné prostriedky z dotačných mechanizmov štátu ale tiež aj o dary jednotlivcov ako akákoľvek iná prospešná organizácia. Toto právo meníme na prosbu vám všetkým – pomôžte nám ďalej pomáhať. www.salezianimladym.sk

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?